Milé diváčky, milí diváci,

položte si teraz prosím niekoľko otázok… Netúžili ste niekedy podniknúť výpravu do ďalekých končín? Nechali ste sa niekedy viesť dobrodružstvom, aby ste spoznali najväčšie tajomstvá planéty Zem? A vôbec, myslíte si, že viete o zákonoch prírody a prežitia všetko? Tentokrát Vás do divadla pozývame ako sprievodcovia. Vskutku, vezmeme Vás na čarovný svetadiel, ktorý vyzerá ako z rozprávky, no pritom je skutočný. Svetadiel, na ktorého ľadových pláňach žije viac tučniakov ako ľudí. Antarktída je jediný kúsok sveta, ktorý nepatrí nikomu, nevlastní ho žiaden človek ani žiadna mocnosť. Je to ukážkový príklad dohody medzi všetkými jestvujúcimi krajinami a symbol toho, že nad všetkými nerovnosťami dokáže zvíťaziť myšlienka, ktorá spája; neutíchajúca túžba spoznávať svet, chrániť ho a uvedomovať si, že rovnováha medzi človekom a prírodou je krehká.

Aj v divadelnej sezóne 2022/2023, ktorá nesie titul „Osamelá sezóna“, sme sa rozhodli ozvláštniť náš repertoár titulom, ktorý výrazne pracuje s informáciami. Nebuďte zaskočení, fakty a vedomosti rozhodne patria na divadelné dosky! Fakty sú nielenže rovnako zaujímavé ako ktorýkoľvek rozprávkový príbeh, v ktorom spolu zápasí dobro so zlom, ale pomáhajú nám lepšie rozumieť svetu a procesom, ktoré sa okolo nás dejú.

Inscenácia A ako Antarktída „zozbierala rozumy“ z mnohých encyklopédií i dokumentárnych filmov. Na pozadí jej vzniku sa mihajú desiatky, ba až stovky hodín výskumu, z ktorých vzišiel scenár. Ten vznikal pod rukami režiséra inscenácie, Jakuba Maksymova. Prostredníctvom netradičného konceptu tak zistíte, ako funguje život na najodľahlejšom kontinente planéty. Sme si istí, že dosiaľ ste nedokázali oceniť dôležitosť lahodných lievancov, alebo ste sa nezamýšľali, akú strastiplnú cestu musia prejsť najpočetnejší obyvatelia tejto zeme – tučniaky.

Inscenácia pracuje s formou lexikónu; abecedným usporiadaním a jej poslaním je odovzdať detskému divákovi vo veku od 7 rokov tie najzaujímavejšie informácie z prostredia Antarktídy, ale i zákonov prírody ako takých. Pre divákov prvého stupňa základných škôl tak môže byť návšteva tohto predstavenia nielen zážitkom, ale aj motiváciou zaujímať sa o svet a chrániť ho pred nepriaznivými vplyvmi, ktoré ho priamo i nepriamo ohrozujú.

Inscenácia vzniká pod rukami skúseného, medzinárodného tandemu tvorcov a tvorkýň. O koncept i réžiu sa postaral už spomínaný český režisér Jakub Maksymov, ktorý kreoval finálny tvar spolu s kolektívom účinkujúcich herečiek z ansámblu BDŽ; Bibiánou Tarasovičovou, Miroslavou Mravcovou, Annou Homolka-Čitbajovou a Barborou Juríčkovou. Výtvarný kľúč k inscenácii vznikal pod rukami poľskej scénografky Olgy Ziębińskej. Hudbu skomponoval a nahral srbský hudobník Lazar Novkov. Spomenúť treba aj multimediálnu zložku; inscenácia bohato využíva digitálne projekcie. O ich zhotovenie sa zaslúžil režisér Maksymov a šéf techniky Bábkového divadla Žilina, Ján Baumann. O dramaturgiu a preklad sa postaral Matej Truban.

Premiéra inscenácie sa uskutoční v piatok, 24. februára 2023 o 18:00 h v sále Bábkového divadla Žilina. Prvú reprízu budete môcť vidieť následne v nedeľu, 26. februára o 16:00. Veríme, že Vás pozvánka na netradičný, divadelno-náučný titul zaujme. Antarktída volá!

Lístky rezervujte na webe, cez portál predpredaj.sk. Tešíme sa na Vašu návštevu.

Matej Truban, dramaturg inscenácie