V Bábkovom divadle Žilina sa 6.10.2023 uskutoční ďalšia premiéra. Na javisku sa v hlavnej úlohe predvedie mozog! Autorská inscenácia DOMYSLI medzinárodne uznávaného divadelného zoskupenia Khwoshch (Mathias Baresel – koncept, réžia/ NEM., Frieda Gawenda – hudba/ NEM., Daria Gosteva – scénografia a lightdesign/ RUS., Josef Havelka – bábky a animácie/ ČES., Frithjof Gawenda – hudobná spolupráca/NEM.) prináša na dosky divadla vskutku unikátny pohľad na témy týkajúce sa fungovania ľudského vnútra. Nonverbálnou, vizuálnou a mimoriadnou hudobnou formou rozohrávajú rôzne výjavy z každodenného života, no úplne inak, než by sme čakali. Namiesto toho, čo je bežne viditeľné máme jedinečnú možnosť vidieť všetko, čo sa deje na opačnej strane – v našom vnútri. Pred našimi očami sa zhmotňujú emócie, strachy, myšlienky i spomienky.

Všetko abstraktné máme odrazu na dosah ruky.
Na javisku pred očami divákov ožijú technológie, projekcie či rôzne bábkové objekty.

Inscenácia je určená divákom od 8 rokov a cieľom tvorcov je ponúknuť pohľad na zdanlivo nudné vedecké fakty o ľudskom mozgu nedidaktickou, hravou a zážitkovou formou.Ide o snahu prebudiť fantáziu a hľadať odpovede na otázky, ktoré nás fascinujú od útleho detstva a v konečnom dôsledku vlastne v každom veku. V neposlednom rade tvorivý tím dúfa v nájdenie spriazneného detského diváka, ktorý vďaka inscenácii DOMYSLI pomenuje a možno i prekoná svoj vlastný strach či objaví nadšenie pre svoj osobný malý vesmír. Realizáciu inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

A aby sme nezabudli! V inscenácii sa okrem dlhoročného člena umeleckého súboru Jána Homolku predstavia dve nové posily – Martin Frank a Ondrej Gajdoš.

Tešíme sa na Vás v žilinskom bábkači už tento piatok o 18:00.

 

 

Hana Launerová

dramaturgička inscenácie DOMYSLI