Mesiac máj odštartujeme v bábkači veľkolepo! Na javisku sa po dlhom čase zišiel celý súbor, ktorý pre vás už 6. mája 2022 o 18:00 hod odpremiéruje nový titul Snehulienka a sedem trpaslíkov. Tradičnú a známu rozprávkovú predlohu si zobral na paškál inscenačný tandem Šimona Spišáka a Karla Czecha. Tí v minulosti obohatili repertoár bábkača o obľúbené tituly ako napríklad Škaredé káčatko či Trafená hus.
Okrem zábavnej funkcie dokáže divadlo komunikovať s diváčkami a divákmi o témach, ktoré sú aktuálne a o ktorých problematike je dôležité zhovárať sa. V ľudovom príbehu o Snehulienke sa môžeme stretnúť s témou útlaku či prenasledovania, ale aj stereotypmi a predsudkami, ktoré sa týkajú pohlaví.
Nazdávame sa, že Snehulienka nie je v modernej spoločnosti odkázaná na príchod princa – osloboditeľa. A že s mnohými ťažkosťami, „záporákmi“ i falošnými „akožehovoriacimi“ zrkadlami si vieme poradiť vlastným umom. Ako aj to, že komunita v ktorej žijeme, je pre nás dôležitá a každý z nás sa môže pričiniť o to, ako vyzerá a bude vyzerať v budúcnosti. Aj keď je v nej z času na čas neporiadok. Aha, a ešte aj o to, že navariť a upratať môžu aj muži.
Predstavovať Šimona Spišáka už hádam žilinskému publiku ani netreba. Snáď si len pripomeňme, že jeho javiskové interpretácie sa vyznačujú punkáčskym prístupom a odvahou vyjadriť sa k témam, ktoré sú v našej spoločnosti stále bezdôvodne tabuizované. Snehulienka, ktorú uvidíte na javisku žilinského bábkača, je v réžii Šimona Spišáka ponukou prijať zodpovednosť za svoje správanie v spoločnosti, v ktorej žijeme a osvojiť si ohľaduplnosť ku všetkým bez rozdielu.
Inscenácia je určená deťom od šiestich rokov, ale i pani učiteľkám a učiteľom, rodičom i starým rodičom; dvere na bábkači máme otvorené pre všetky zvedavé oči. Pre veľký záujem o naše predstavenia (ktorý nás úprimne a radostne hreje pri srdci) vám odporúčame včasnú rezerváciu lístkov na webe predpredaj.sk.
Tešíme sa na vaše návštevy. Do skorého videnia, priatelia!

Matej Truban, dramaturg BDŽ