Milé diváčky a milí diváci,

v Bábkovom divadle Žilina už onedlho začína bohatá, 72. divadelná sezóna. V krátkosti sa nám však patrí poďakovať aj za leto, ktoré bolo opäť neobyčajné a plné príjemných stretnutí. Ôsmy ročník denného divadelného tábora Za oponou navštívilo 131 malých bábkariek a bábkarov, ktorí vytvorili počas troch týždňov fantastické projekty. Počas prázdninových nedieľ sme vám zároveň priniesli Bábkač v záhrade a s ním výber inscenácií nezávislých bábkových divadiel. Program bol tentokrát obohatený o výtvarné workshopy s lektorkami. Oba projekty sa realizovali s podporou mesta Žilina, ktorému touto cestou veľmi pekne ďakujeme.
Nová divadelná sezóna s názvom „Osamelá“ obohatí repertoár o tri nové inscenácie. V máji sa v Žiline navyše opäť stretne bábkarský svet a vy správne tušíte, že ide o festival Bábková Žilina – Živý festival. Živý však bude aj september, počas ktorého sme pre vás pripravili nasledujúci program:
V nedeľu, 4. septembra o 16:00 odohráme v divadelnej záhrade Kozliatka. Po predstavení bude nasledovať neobyčajná udalosť; členka súboru Miroslava Mravcová, uvedie spolu s hosťami do života knižku pre deti s názvom To najlepšie na svete. Krst knižky bude sprevádzať milý program s občerstvením.
Spod hrubej vrstvy prachu sme vytiahli projekt, zmrazený pandémiou. (Čert ju ber!) Na mysli máme Sobotu s rozprávkou, ktorú pre vás pripravíme 10. a 24. septembra o 10:00. Podujatie organizujeme s kníhkupectvom Artforum Žilina. Každú druhú sobotu pre vás budú bábkoherečky a bábkoherci z BDŽ čítať z rozprávkových knižiek. Chýbať nebudú ani výtvarné dielničky a rôzne iné podujatia. Tie budeme v súvislosti s projektom priebežne dopĺňať počas celej sezóny.
V nedeľu, 11. septembra vás pozývame na predstavenie Lovci duchov v réžii Gejzu Dezorza. Inscenácia sa teší veľkej diváckej obľube, preto neotáľajte s rezerváciou lístkov. Predstavenie odohráme taktiež 14. septembra, v rámci Večernej stredy o 18:00.
Nedeľný program strieda Zvedavý sloník v réžii Petra Palika. Pozrieť sa na jeho legendárne putovanie po Afrike vás pozývame 18. septembra o 16:00.
25. septembra sa o 16:00 z vyschnutej savany presunieme k plyšovému, zelenému hrdinovi menom Filemon, ktorý bude OzlomKŔŔK hľadať svoj domov. Inscenácia v réžii Kataríny Aulitisovej v sebe nesie mnoho krásnych odkazov. Príďte ich objaviť spolu s nami.
Lístky na predstavenia si prosím, rezervujte na webe predpredaj.sk alebo telefonicky na čísle +42141 5620315. Tešíme sa na všetky vaše návštevy a prajeme vám úspešný a v zdraví prežitý školský rok.

 

Matej Truban, dramaturg BDŽ