V piatok, 28. apríla 2023 o 18:00 h sa bude konať v Bábkovom divadle Žilina slávnostná premiéra novej inscenácie s názvom Robinson.ka. Ide o autorský projekt divadelného zoskupenia Odivo, ktoré už vyše desať rokov tvorí na poli divadla objektu a materiálu a obohacuje tak slovenskú bábkarskú scénu netradičnými projektmi.

Autorky libreta a konceptu a režisérky Mária Danadová a Monika Kováčová vystavali intímny príbeh inšpirovaný viacerými knižnými námetmi. Ich vlastný koncept je určený diváčkam a divákom od piatich rokov. Inscenácia Robinson.ka je o samote, v ktorej sa neraz cítime príjemne, bezpečne a nedotknuto, no zavše sa nám zdá i otupná. Robinson i Robinsonka žijú osamote tiež, obaja na iných ostrovoch. Jedného dňa vlny prinesú akýsi odkaz z neznáma. Čo ak sa niekde za hranicou zmapovaného sveta nachádza niečo ďalšie alebo niekto ďalší? Rozvíja sa medziostrovná korešpondencia. Nájdu v sebe Robinson i Robinson.ka odvahu vydať sa na dobrodružnú vzduchoplavbu a nájsť miesto, kde sa nebo vlieva do mora? Inscenácia je bábková, no má taktiež výrazný výtvarný charakter.

Bábkové divadlo Žilina sa rozhodlo s ohľadom na pozitívnu skúsenosť z predchádzajúcich projektov (Filemon alebo OzlomKŔŔK domov, Zelená Krajina) pokračovať vo vytváraní inscenácií, ktoré sú svojou výpravou i kapacitou v hľadisku komornejšie. Aj inscenácia Robinson.ka je tak stvorená pre sedenie v takzvanom blackboxe; diváci budú mať možnosť ocitnúť sa priamo na javisku.

V inscenácii účinkujú herečky BDŽ, Barbora Juríčková a Miroslava Mravcová, ďalej herec BDŽ Matej Valašík, no taktiež hostka – študentka z Katedry bábkarskej tvorby na VŠMU v Bratislave, Adela Dukátová. Scénu a bábky navrhla Ivana Macková, ktorá so zoskupením ODIVO spolupracuje dlhodobo. O scénickú hudbu sa postaral hudobník Daniel Špiner, dramaturgom inscenácie je Matej Truban.

Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Lístky na predstavenia si zakúpite na webe predpredaj.sk. Tešíme sa na vašu návštevu v Bábkovom divadle Žilina.

Matej Truban
dramaturg Bábkového divadla Žilina