Drevený hrdina na javisku Bábkového divadla Žilina

 

Bábkové divadlo Žilina uvedie vo svojej sedemdesiatej, jubilejnej sezóne premiéru novej inscenácie Pinokio. Stane sa tak 27. novembra 2020, o 18.00. Už z názvu vyplýva, že sa bude jednať o adaptáciu známych príbehov, ktoré pred vyše 150 rokmi napísal známy taliansky prozaik a novinár Carlo Collodi.

Príbeh zobrazuje osudy drevenej bábky, ktorá sa rozhodla zobrať život do vlastných rúk. Práve sloboda, ktorú drevený chlapec spoznáva je kľúčová; Pinokiovi prináša mnoho zábavy, ale aj nebezpečenstva. Pinokio nedokáže absenciou dostatočných skúseností rozlišovať dobré od zlého, verí nepravdám, čo v mnohých hraničných situáciách vedie k dramatickým okamihom, počas ktorých ide Pinokiovi doslova o život. Inscenácia určená pre divákov od 6 rokov kladie nenásilnou formou otázky, ktorých odpovede predpovedajú hlbšie uvedomovanie si seba samých, ako aj cesty ktorou kráčame. Aj pre tento sugestívny odkaz je inscenačná tradícia príbehov o Pinocchovi taká intenzívna.

Divákovi ponúka najnovšia adaptácia jedinečné marionety, ale aj pútavé divadlo masiek, ako odkaz na dôležité špecifiká histórie Bábkového divadla Žilina. O spomenutú výtvarnú podobu inscenácie sa zaslúžil renomovaný slovenský bábkarský scénograf Von Dubravay. Režisérom inscenácie je Gejza Dezorz, ktorý patrí medzi popredných profesionálnych režisérov, pracujúcich v slovenských bábkových divadlách. Jeho inscenácie sa vyznačujú špecifickým umeleckým a autorským rukopisom, nadsázkou a humorom. Dezorz pracuje s umeleckým súborom Bábkového divadla Žilina už štvrtýkrát, pričom aj v tomto prípade uplatňuje poetiku figuratívneho bábkového divadla, ktoré stálo na počiatku slovenského bábkarstva.

Inscenačný tím doplnila kostýmová výtvarníčka Lucia Šedivá, ktorá odela hercov do štylizovaných kostýmov, jemne kopírujúcich myšlienku Commedie dell’arte. Texty piesní do inscenácie napísala Lucia Ditte a o ich zhudobnenie sa postaral známy slovenský hudobník, Martin Hasák. Realizáciu inscenácie podporil Žilinský samosprávny kraj.
Upozorňujeme vás, že v rámci aktuálnych opatrení, zavedených proti šíreniu vírusu covid_19 sprístupníme verejnosti 50% kapacity hľadiska. Počet miest pre divákov je teda obmedzený. Tešíme sa na stretnutia s vami.

Bc. Matej Truban, dramaturg BDŽ