Milé diváčky a milí diváci,

aj v októbri vás pozývame do Bábkového divadla Žilina. V divadelnej sále sa nám naplno rozbehli prípravy novej inscenácie Doppler v réžii Jána Luterána. To už tradične znamená, že program na tento mesiac je o niečo skromnejší. Aj napriek tomu sme z neho vykúzlili malý zvierací bašável, ktorý môžete zažiť s nami, a nielen v Žiline!

Už 2. októbra si na chrbte Žabiaka Filemona odskočíme ku kamarátom na medzinárodný festival Bábkarská Bystrica 2022. Program festivalu prináša jedinečné domáce a zahraničné produkcie bábkových divadiel pre všetky vekové kategórie a nielen to. Vybrať si môžete z workshopov, diskusií, výstavy či pouličných atrakcií, ktoré urobia z Banskej Bystrice epicentrum bábkového diania.

V sobotu, 8. októbra o desiatej doobeda, si nenechajte ujsť Sobotu s rozprávkou, ktorú pre vás naďalej organizujeme v spolupráci s najlepším kníhkupectvom Artforum Žilina. Priamo v Artfore usporiadame Sobotu s rozprávkou 22. októbra v rovnakom čase.

V nedeľu 9. októbra uvádzame predstavenie plné hravosti i humoru pre deti od 4 rokov, na motívy slávneho dánskeho rozprávkara H. Ch. Andersena a jeho svetoznámej rozprávky o Škaredom káčatku, z ktorého sa jedného dňa stala krásna labuť.

O týždeň neskôr, 16. októbra, zmeníme priestor a vo foyer pre vás odohráme predstavenie Ryba Rohatá alebo Toto nie je ryba. V súvislosti s touto skutočnosťou by sme vás chceli upozorniť, že kapacita v hľadisku je znížená. Nuž dajte si pozor, aby vám lístky nevyfúkli rýchlejší diváci.

Ako áno, ako nie, blížime sa k finále. Tým je premiéra pripravovanej inscenácie Doppler, o ktorej sme sa zmienili v úvode našej tlačovky. Divadelná adaptácia rovnomennej knižnej predlohy nórskeho spisovateľa Erlenda Loe rozpráva príbeh o mužovi, novodobom pustovníkovi, ktorý sa rozhodne zanechať život priemerného zarábajúceho živiteľa rodiny a odísť do nórskej tundry.

Zdá sa vám tento príbeh povedomý? Veľmi rýchlo vás vyvedieme z omylu. Nejedná sa totiž o žiadne spoznávanie tajomstiev prekrásnej a divokej prírody. Dopplerovo rozhodnutie je plné bizarných situácií, ktoré nám pomôžu lepšie pochopiť svet dospelých, ich problémov a naučených pravidiel, ako aj zúfalú túžbu vzoprieť sa stereotypu. Prostredníctvom suchého, severského humoru tak „pričuchneme“ k tomu, čo na nás ešte len čaká a čo nás neminie – dospelosti so všetkými bolesťami i krásami (ak dospelosti nejaké krásy ešte pravda, zostali).

Spomínaná premiéra sa uskutoční v piatok 28. 10. 2022 o 18:00 hod. v sále BDŽ. Srdečne pozývame! A rovnako srdečne ďakujeme Fondu na podporu umenia, ktorý z verejných zdrojov projekt podporil.
Lístky na premiéru, ako aj ostatné predstavenia, si rezervujte cez portál predpredaj.sk.
Tešíme sa na vás v Bábkovom divadle Žilina!

Matej Truban, dramaturg BDŽ