Milé diváčky a milí diváci,

pozdravujeme vás z Bábkového divadla Žilina. Október v bábkači nám, pravdupovediac, uplynul veľmi rýchlo, no zanechal nám v repertoári nový titul pre dospelých divákov v réžii Jána Luterána.

Prvý týždeň uvedieme Snehulienku, titul, ktorý popri dôležitom odkaze víťazstva dobra nad zlom komunikuje s malými divákmi o dôležitej téme rovnosti pohlaví a potreby zhovárať sa o xenofóbii, stereotypoch a predsudkoch. Angažovaná a zároveň nesmierne humorná interpretácia režiséra Šimona Spišáka sa postarala o to, že dnes tento titul nazývajú niektorí diváci „kontroverznou rozprávkou pre deti od šesť rokov“, čo nás úprimne teší. Svedčí to o tom, že sa nám darí pripravovať slobodný obsah, ktorý rezonuje a vedie (alebo by mal viesť) k dialógu. Reprízy uvádzame v nedele, 6. a 13. novembra o 16:00.

Nezabúdame ani na projekt Sobota s rozprávkou, ktorý sa aj po pandemickej odstávke teší veľkej obľube. V mesiaci november sa bude konať podujatie v sobotu, 5. novembra o 10:00 vo foyer Bábkového divadla Žilina. Podujatie organizujeme v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Žilina, ktoré nám ponúka výber najlepších knižiek pre deti.

19. novembra sa bude konať krásne podujatie; nielen v Žiline, ale aj ostatných slovenských a európskych mestách i mestečkách. Bystrí možno správe tušia, že ide o Noc divadiel; teda projekt s bohatou tradíciou. My vám ponúkame reprízu poetickej inscenácie Zelená krajina, ktorú pre bábkač pripravil Martin Geišberg. Repríza sa bude konať o 18:00. V súvislosti s predstavením pre vás pripravujeme originálnu výtvarnú inštaláciu vo foyer divadla, ktorá bude sprístupnená od 16:00 do 19:00. Pozvanie na Noc divadiel priala aj detská ilustrátorka a výtvarníčka Petra Lukovics, ktorá bude viesť výtvarný workshop. Zelenú krajinu pre vás odohráme aj nasledujúci víkend, v nedeľu, 27. 11. o 16:00.

Lístky na jednotlivé podujatia si môžete zakúpiť prostredníctvom portálu predpredaj.sk. Upozorňujeme vás tiež, že kapacita na predstavenia Zelenej krajiny je obmedzená, preto si lístky nezabudnite rezervovať v predstihu.

Tešíme sa na stretnutia s vami v Bábkovom divadle Žilina.

Matej Truban, dramaturg Bábkového divadla Žilina