Tlačová správa

Nielen vianočný darček pre všetkých ľudí dobrej vôle

242. premiéra Bábkového divadla Žilina 

Bábkové divadlo Žilina už v piatok 30. novembra 2018 o 18:00 hod. uvedie slovenskú premiéru crazy rozprávkovej komédie Juraja Raýmana Vianočka Udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujara Lopúchová, ktorá vznikla úpravou rozhlasovej dramatizácie pôvodnej rozprávkovej knihy pre deti. Súčasne inscenácia vzniká ako súčasť dlhodobej dramaturgickej línie divadla – uvádzania súčasných pôvodných slovenských i zahraničných hier pre deti a mládež, a je už treťou úspešnou a inšpiratívnou spoluprácou Bábkového divadla Žilina a mladého oceňovaného režiséra Šimona Spišáka (napr. H. Ch. Andersen Škaredé káčatko či M. Guśniowska Trafená hus). Výberu tohto jedinečného titulu sa zhostila interná dramaturgička BDŽ Petra Štorcelová. 

Mozaiková dekompozícia viacerých klasických slovenských ľudových rozprávok nezostáva nič dlžná svojmu názvu. Rozpráva totiž o tom, čo sa stane, keď na koniec sveta Vianoce dorazia a zvláštnu prosbu dvom starkým vyplnia, keď dvanásti lúpežníci roztrhanie neba spôsobia a čert do železnej pekelnej brány hlavou búcha, keď márnivá princezná posledný kúsok odevu stratí a svätý Peter si nedobrovoľne v mäkulinkej posteli pospí a kľúč od neba stratí. Režisér Šimon Spišák Vás svojou slobodnou, odvážnou a grotesknou režijnou koncepciou prevedie letom svetom Raýmanovho príbehu, aby Vás presvedčil, že na zemi je veselšie ako v nebi či pekle, že iba naozajstná láska je zmyslom všetkého bytia a žitia na svete, a že aj Vianoce majú zmysel pre humor. V grotesknej poetike na pokraji gýča Spišákovi veľmi intenzívne pomáhajú kostýmy, scéna a bábky jeho dvorného scénografa Karla Czecha, hudba mimoriadne hudobne hravého Jindřicha Čížka, ako aj presné dramaturgické oko hosťujúcej dramaturgičky Veroniky Gabčíkovej. 

Bábkové divadlo v Žiline Vám tak v tomto predvianočnom čase ponúka gejzír režijných, výtvarných, zvukových a hudobných nápadov, dokonalú symbiózu bábkovodičského majstrovstva a presného hereckého prejavu Jozefa Abafiho, Jany Eliášovej, Juliány Hamranovej, Michala Németha a Márie Ševčíkovej. A predovšetkým láskyplný obraz „nedokonalosti“ sveta v konfrontácii s „dokonalosťou“ lásky. 

Inscenácia je pre všetkých ľudí dobrej vôle od 6 rokov a jej vznik podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Projekt je taktiež spolufinancovaný mestom Žilina. 

Srdečne pozývame!

Veronika Gabčíková