V divadelnej sezóne 2019/2020 pribudne do repertoáru Bábkového divadla Žilina titul pre staršieho diváka. V piatok, 13. marca 2020 o 18.00 sa bude konať premiéra divadelnej adaptácie najznámejšej novely Martina Kukučína s rovnomenným názvom Neprebudený. Divadlo oslovilo na spoluprácu oceňovaného režiséra Mariána Pecka, ktorého poetika výrazne rezonuje na viacerých javiskách v divadlách Strednej Európy. Nebude sa pritom jednať o konvenčné prenesenie povinnej literatúry na divadelné dosky. Ako vraví režisér inscenácie: „Čaká nás klasika interpretovaná dnes, nami, pre našich súčasníkov/súčasníčky. Teda súčasným jazykom. Téma „Neprebudeného“ je síce archaická, ale napriek tomu je neustále aktuálna. Je dokonca oveľa, oveľa staršia, ako Kukučín a jeho poviedka bude aktuálnou ešte dlho po tom, ako sa my pominieme. Žiaľ.“
Ondráš Machuľa, hlavná postava príbehu sa živí ako obecný pastier husí. Od života nechce veľa. Snáď len to, čo každý skromný človek- túži po kráse, po láske a porozumení. Má však každý právo na svoje šťastie? Aj po sto rokoch od napísania tohto diela žijú v našej spoločnosti osoby, ktoré na svet pozerajú iným pohľadom. Odolávajú pri tom škodoradosti, odmietnutiu a častokrát krutosti. Tichej a neznesiteľnej. „Neprinášame však nič nové, len opakujeme čo je zrejmé a pripomíname, že každá spoločnosť, každý človek je, aj bude posudzovaný a hodnotený podľa toho, ako sa chová k slabým a núdznym. Dnes, 1. marca 2020, niekoľko hodín po voľbách do NR SR, kedy odpovedám na Vaše otázky, ma myšlienky na tzv. hodnotové témy prenasledujú veľmi intenzívne.“ Dodáva v rozhovore s dramaturgom režisér inscenácie Marián Pecko, ktorý v Bábkovom divadle Žilina inscenuje prvýkrát.
Tvorcovia adresujú vekovú vhodnosť inscenácie mladým od 14 rokov. Na príprave scénografie, bábok a kostýmov sa podieľa skúsený scénický a kostýmový výtvarník Pavol Andraško, ktorý zároveň pôsobí ako architekt. Ľudové piesne obliekol do nového šatu skúsený hudobník, tvorca scénickej hudby a dlhoročný dramaturg Slovenského komorného divadla v Martine, Róbert Mankovecký. O dramaturgiu sa postará Matej Truban, študent bábkarskej réžie a dramaturgie na VŠMU v Bratislave, ktorý spolupracuje s BDŽ už druhýkrát. Na javisku uvidíte takmer všetkých členov divadelného súboru. Vznik inscenácie podporil s verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Srdečne pozývame!

 

 

Bc. Matej Truban DiS. art

Dramaturg inscenácie Neprebudený