Naučte sa zastaviť čas

  1. premiéra Bábkového divadla Žilina

 

Bábkové divadlo Žilina uvedie v piatok, 8. marca 2019 o 18:00, premiéru svetoznámeho diela Michaela Endeho: Dievčatko Momo a ukradnutý čas. Kultový príbeh, ktorý predostiera tie najpálčivejšie problémy súčasnosti, ožije na javisku v dramatizácii a réžii Júlie Rázusovej. Pod jej taktovkou vznikla hravá inscenácia plná originálnych nápadov, silných posolstiev a interaktívnych pasáží. Predstavenie inšpirované filozofiou pomalosti prinesie provokatívnu tému hodnoty nášho času. Kto, alebo čo, nás okráda o čas? Sme skutočnými pánmi svojho času? Kedy svoj čas zúročujeme a kedy mizne v nenávratne?

Zvláštne dievča, ktoré sa jedného dňa objaví v starom divadle. Jej výnimočnosť spočíva v schopnosti počúvať. Momo vie, ako zastaviť čas. Ovláda zabudnuté umenie skutočne načúvať a skutočne sa hrať. V meste, kde sa ľudia radi rozprávajú, hrajú a často navštevujú divadlo, je nenahraditeľná.  No len dovtedy, kým všetkých neopantá priekopnícka filozofia sivých pánov z Banky času. Skrátka: kým nezačnú sporiť svoj čas a odkladať si všetko krásne, no neužitočné, na potom. Svet sa dobrovoľne rúti do šedivej budúcnosti. Divadlo viac nie je potrebné. Obyčajný ľudský rozhovor viac nie je potrebný. Dokonca ani láska. Neexistuje však nikto, kto by to mohol zvrátiť. Alebo predsa?…

 „V našom rýchlo sa pohybujúcom svete sa vždy zdá, že vlak času vychádza zo stanice, len čo dorazíme na nástupište. Bez ohľadu na to, ako rýchlo jednáme, bez ohľadu na to, ako šikovne si všetko rozvrhneme, deň nemá nikdy dosť hodín,“píše v úvode svojej knihy Chvála pomalosti Carl Honoré. Naše dni sú často naplnené zhonom a uponáhľaná doba vťahuje do svojho víru aj deti. Preto sa tvorcovia rozhodli hľadať s divákmi pravdu: kto ovláda náš čas, komu a čomu ho prepožičiavame a akú za to platíme cenu. Ponúka reflexiu – luxus, ktorý si môže dovoliť každý, kto dokáže spomaliť.  „Cieľom našej inscenácie nie je nabádať ľudí, aby vymenili rýchlosť za pomalosť, ale nájsť rovnováhu medzi nimi. Vedieť, kedy je čas zrýchliť a kedy spomaliť,“ vysvetľuje režisérka inscenácie Júlia Rázusová.

Bábkové divadlo Žilina sa rozhodlo priniesť inscenáciu, ktorá zaktivizuje diváka každého veku. Tak, ako samotný Ende uvádza pri svojich príbeh, je určená pre všetky deti od 80 do 8.

O zážitok mimo času a priestoru sa, okrem režisérky, postarala aj nápaditá česká výtvarníčka Vendula Bělochová. Podmanivú hudbu skomponoval obľúbený skladateľ a spevák, frontman známej  kapely Komajota Martin Husovský. Pri dramaturgii sa spojili pohľady internej dramaturgičky divadla Petry Štorcelovej a Kataríny Jánošovej, dramaturgičky Bratislavského bábkového divadla. Vznik inscenácie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Nuž spomaľte a zastavte sa v Bábkovom divadle Žilina! V marci, mesiaci divadla, je na to ideálny čas.

 

 

Katarína Jánošová