Ak je máj lásky čas, tak u nás v bábkači je to aj čas premiér, festivalu, stretnutí, veľkých plánov a kadečoho iného. Poďte s nami nazrieť pod pokrievku; uvaríme vám toho vskutku dosť!

Hneď v úvode mesiaca vám naservírujeme Snehulienku a sedem trpaslíkov. Nebojte sa, nie sme žiadni kanibali; inscenáciu, v ktorej účinkuje celý súbor herečiek a hercov bábkača, pre vás pripraví Šimon Spišák a Karel Czech. Tí v minulosti inscenovali na javisku nášho divadla vaše obľúbené tituly, ako napríklad Škaredé káčatko či Trafenú hus. Inscenácia napriek tradičnej predlohe zohľadňuje moderného diváka a témy, ktoré sú zvučné v súčasnej spoločnosti. Skúma pohľad na rodové stereotypy a ukazuje nám komunitu, v ktorej žijeme, ktorej tiež mnohokrát čelíme, a v ktorej sa rozvíjame. Slávnostnú premiéru môžete spolu s nami zažiť už 6. mája 2022 o 18:00.

Nasledujúci víkend – 13. – 15. mája 2022 – bábkač ožije, doslova a do písmena. Žilina bude hostiť živý festival – Bábkovú Žilinu 2022. Festivalový program zahŕňa aj v tomto roku tie najlepšie inscenácie, ktoré vznikli na profesionálnej slovenskej bábkarskej scéne pred pandémiou, i počas nej. Obdobie poznačené opatreniami výrazne zasiahlo do tvorby všetkých divadelných zoskupení. Aj preto je produkcia nových predstavení signálom, že bábkové divadlo žije, a dokonca reflektuje nové trendy.

Neobyčajne živé podujatie bude hostiť aj zahraničné divadlo a koncerty. Veríme, že festival osloví všetky vekové kategórie, ako bývalo zvykom aj počas uplynulých ročníkov. Výber predstavení je skutočne bohatý a svoje miesto si v ňom nájdu batoľatá i dospelí. Organizátori pozývajú na festival najmä rodiny s deťmi. Nakoľko sa bude toto podujatie konať od piatku do nedele, môže predstavovať netradičný a originálny spôsob trávenia víkendu v spoločnosti tých najlepších bábkových predstavení i účinkujúcich. Realizáciu podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Žilinský samosprávny kraj, mesto Žilina, a mnoho ďalších sponzorov, za čo srdečne ďakujeme. Lístky na siedmy ročník festivalu sú už v predaji, preto neváhajte a rezervujte si ich čím skôr. Kapacita niektorých predstavení je totiž obmedzená.

Uprostred mája sa bábkač vypraví na výlet do Bratislavského bábkového divadla. Spolu so žabím kamošom Filemonom (alebo OzlomKŔŔK domov). Ten vyrozpráva svoj veselý a zároveň dojemný príbeh, ktorý zďaleka nie je taký ružový a plyšový, ako by si bol na začiatku svojej strastiplnej cesty predstavoval. Čo o sebe i svojom domove Filemon zistí? Ak budete mať cestu do nášho hlavného mesta, rozhodne sa nechajte prekvapiť.

Nakoľko jar nás pozýva do prírody, otvárame pre vás našu divadelnú záhradu. V nedeľu, 29. mája 2022, pre vás odohráme Bájky. Inscenácia vznikla počas prvého ročníka projektu Bábkač v záhrade, pričom prevzala motívy z Ezopových bájok. Podobné stretnutie s líškou a vlkom sa vám len tak nenaskytne. Hráme rovno dvakrát, o 14:00 a 16:00. V prípade zlého počasia sa budú predstavenia konať v sále BDŽ.

S pestrým programom by sme mohli pokračovať ďalej, no o tom až v júni. Tešíme sa na spoločné stretnutia v bábkači. Dovidenia!

 

Matej Truban, dramaturg BDŽ