Aj keď počasie je stále aprílové, mesiac máj už klope na dvere a to je pre bábkač skvelá správa! Čakajú nás reprízy obľúbených inscenácií, ale aj bábkarská udalosť roka. Nuž ale, pekne po poriadku.
Dňa 28. apríla sme odpremiérovali inscenáciu Robinson.ka, ktorú autorsky i režijne spracovali Mária Danadová a Monika Kováčová z divadelného zoskupenia Odivo. Bábkovo–vizuálna inscenácia o odvahe prekročiť hranice svojho ostrova je určená pre všetkých od piatich rokov a po organizovaných predstaveniach pre školy a škôlky si ju budete môcť vychutnať aj v nedeľu, 7. mája o 14:00 a 16:00.
Ak sa považujete za ranné vtáčatá, doskáčte k nám do bábkača v sobotu, 6. mája o 10:00.
Opäť pre vás pripravíme Sobotu s rozprávkou, kde vám naše herečky a herci prečítajú z najkrajších detských kníh. Tie pre nás už tradične vyberajú chalani z Artforum Žilina – najlepšieho kníhkupectva v Žiline.
Po niekoľkých mesiacoch oživíme aj inscenáciu pre násťročných. Organizované predstavenia Dejín Európy odohráme 11. a 12. mája, pričom nás čaká taktiež filmovací večer; Dejiny Európy dostanú audio-vizuálne spracovanie. S výsledkom sa pochválime čoskoro.
V nedeľu, 14. mája o 16:00 odohráme Škaredé káčatko – inscenáciu plnú hravosti aj humoru pre deti od 4 rokov, na motívy slávneho dánskeho rozprávkara H. Ch. Andersena a jeho svetoznámej rozprávky o káčatku, z ktorého sa jedného dňa stala krásna labuť. „Taký dobrý titul a zahrajú ho iba raz?“ mohol by sa spýtať ktosi. Lenže my máme odzbrojujúci argument, ktorý na vás čaká nižšie.
Nasledujúce dni sa budú totiž v bábkači niesť v znamení posledných príprav pred začiatkom festivalu Bábková Žilina – Živý festival. Ôsmy ročník opäť prinesie výber tých najzaujímavejších produkcií, ktoré vznikli na slovenskej bábkovej scéne za posledné dve divadelné sezóny. Tešiť sa môžete na pätnásť produkcií, ale aj skvelé sprievodné podujatia počnúc workshopmi cez tradičný sprievod bábkarov mestom až po koncerty. Bábkarkami a bábkarmi ožije doslova celé mesto. Program sa bude konať v priestoroch Bábkového divadla Žilina, v Dome odborov, Stanici Žilina-Záriečie či v Klube Labyrint. Bábková Žilina sa bude konať od piatku, 19. mája do nedele, 21. mája. Realizáciu projektu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Oblúkom sa dostávame k nedeli, 28. mája, kedy nám na javisku opäť pristane spomínaná labuť – pardón, totiž Škaredé káčatko.
V závere tlačovky si dovolíme prekročiť hranice medzi májom a júnom. Oprášime totiž inscenáciu A ako Antarktída. Ak nás nasledujúce týždne potešia horúcim počasím, lepšiu a väčšiu chladničku, akou je naša Antarktída, v šírom okolí nenájdete. Pre školy hráme od 30. mája do 2. júna, pre verejnosť uvedieme toto predstavenie aj v nedeľu, 4. júna o 16:00.
Prijmite pozvanie do bábkača a podporte tak kultúru v žilinskom kraji. Budeme na vás čakať.
Vstupenky na predstavenia zarezervujete hravo cez portál predpredaj.sk.
Do skorého videnia, kamoši!

Matej Truban
dramaturg BDŽ