Milé diváčky, milí diváci,
február sa už nezadržateľne blíži a s ním aj program, ktorý sme pre vás pripravili. Uznávame, na počet predstavení je skúpy. To preto, že v sále dáme prednosť naštudovaniu novej inscenácii Antarktída, ktorá v týchto dňoch naberá kontúry pod hlavičkou tvorivého tandemu Jakuba Maksymova a Olgy Ziebinskej. Ale pekne po poriadku.
Vo februári máte možnosť poslednýkrát vidieť stálicu, ktorá sa v repertoári bábkača udržala krásnych desať rokov. Reč je o inscenácii Najlepšia rozprávka o Červenej čiapočke. Veselú klauniádu pre deti od troch rokov uvidíte v nedele, 5. a 12. februára o 16:00.
Nepoľavujeme ani v Sobote s rozprávkou, ktorá sa čím ďalej, tým viac teší vašej obľube. Každú druhú sobotu vám poväčšine v sále bábkača čítajú naše herečky a herci z knižiek. A veruže nie z hocijakých; vyberáme z ponuky nových i starších kníh z najlepšieho kníhkupectva pod slnkom, z Artfora Žilina. Tešíme sa na vás v soboty, 11. a 25. februára o desiatej hodine doobeda, vstupné dobrovoľné. A pozor, v nedeľu 25. februára sa bude čítať priamo v kníhkupectve Artforum na Mariánskom námestí.
Uhádnete, ktoré meno je spojené s pranostikou „… Ľady láme, alebo ich narobí?“ Má meniny 24. februára. Teda presne v deň, kedy premiérujeme inscenáciu ľadom priam pokrytú! Reč je o spomínanej Antarktíde. V netradičnom, no fascinujúcom spojení dokumentu a divadla sa vám predstavia herečky Anna Homolka-Čitbajová, Barbora Juríčková, Miroslava Mravcová a Bibiana Tarasovičová. Kto sa nezmestí na premiéru, uvidí prvú reprízu už v nedeľu, 26. februára o 16:00.
O tom, čo sa deje za stenami bábkača, sa teraz môžete dopočuť aj v podcastoch Bábcast, ktorý nájdete na všetkých známych audiostreamoch. Miesta v hľadisku si rezervujete cez portál predpredaj.sk. O vekovej vhodnosti i obsahu jednotlivých inscenácií z repertoáru sa dozviete na webe bdz.sk. Prajeme vám veľa zdravia a tešíme sa na vašu návštevu v Bábkovom divadle Žilina.

Matej Truban, dramaturg BDŽ