Milé diváčky a milí diváci,
v Bábkovom divadle Žilina uvedieme v 72. divadelnej sezóne novú inscenáciu pre mladých a dospelých s názvom Doppler. Divadelná adaptácia rovnomennej knižnej predlohy nórskeho spisovateľa Erlenda Loe rozpráva príbeh o mužovi; novodobom pustovníkovi, ktorý sa rozhodne zanechať život priemerného zarábajúceho živiteľa rodiny a odísť do nórskej tundry.
Zdá sa vám tento príbeh povedomý? Veľmi rýchlo vás vyvedieme z omylu. Nejedná sa totiž o žiadne lyrické spoznávanie divokej prírody. Naopak, Dopplerovo rozhodnutie je plné bizarných situácií, ktoré nám pomôžu lepšie pochopiť svet dospelých, ich problémov, naučených pravidiel a zúfalú túžbu vzoprieť sa stereotypu. Prostredníctvom sarkastického, severského humoru tak „pričuchneme“ tomu, čo nás čaká a neminie; dospelosti so všetkými jej bolesťami i krásami.
Nápad inscenovať práve román od nórskeho spisovateľa Erlenda Loe priniesol režisér inscenácie, Ján Luterán. „Na predlohe ma oslovila téma krízy stredného veku a unikanie z reality. Príbeh osloví ľudí, ktorí si život uvedomujú komplexnejšie a ktorí pripúšťajú, že veci, ktoré v živote robíme, nedávajú vždy zmysel“, vraví Ján Luterán a zároveň dopĺňa: „Jedným z posunov oproti samotnej predlohe je, že kniha je monológom Andreasa Dopplera. My sa usilujeme o kolektívne dielo s väčšinou súboru Bábkového divadla Žilina. Zdivadelňujeme možné situácie a snažíme sa v línii humoru nachádzať aj ďalšie gagy a farbičky.“
Po zdĺhavom procese vybavovania práv na inscenovanie sa do dramatizácie pustil dramaturg Slovenského komorného divadla, Miro Dacho. Ten pripravuje dramatizácie a adaptácie literárnych predlôh a divadelných hier pre mnohé divadlá a divadelné zoskupenia. Výtvarný koncept pripravil Juraj Poliak, ktorý s Bábkovým divadlom Žilina pravidelne spolupracuje na viacerých projektoch. Kostýmy navrhla i vyrobila scénografka a kostýmová výtvarníčka Alžbeta Kutliaková. Hudbu do inscenácie Doppler zložil Ján Kružliak, slovenský huslista a hudobník, ktorý pripravil scénickú hudbu do mnohých divadelných projektov.
Realizáciu projektu podporil Fond na podporu umenia, ktorému aj týmto spôsobom ďakujeme.
Nenechajte si ujsť premiéru, ktorá sa bude konať v piatok 28. októbra 2022 o 18:00, v sále Bábkového divadla Žilina. Ďalšie reprízy uvedieme vzápätí v nedeľu, 30. októbra a 2. novembra o 18:00. Srdečne pozývame.

Matej Truban
dramaturg inscenácie