DOMYSLI

Inscenácia DoMysli sa ponorára do vesmíru v hlave malého chlapca Tomiho, ktorý prežíva úplne bežný deň. Zdanlivo nudné činnosti sa však náhle zvrtnú do napínavej jazdy plnej zázrakov a dobrodružstiev.
Zážitkovou formou rozprávame o rôznych funkciách a zákutiach mysle, zisťujeme ako fungujú sny, pamäť, pocity, avšak aj kde vzniká strach a ako sa s ním popasovať. To všetko takmer bez slov, zato s množstvom hudby, obrazov a divadelnej mágie.

Tvorivý tím: Mathias Baresel, Frieda Gawenda, Daria Gosteva, Josef Havelka a Frithjof Gawenda

Dramaturgia: Hana Launerová a Matej Truban

Hrajú: Jan Homolka, Martin Frank, Ondrej Gajdoš

Premiéra: 6. októbra 2023 o 18.00 hod. na javisku BDŽ

V inscenácii sa používa stroboskop.

O TVORCOCH :

Súbor Khwoshch

Nemecko-česko-ruský bábkový divadelný súbor KHWOSCH sa zrodil zo spoločného sna preniesť na javisko tragédiu vyhynutia dinosaurov.
Od roku 2019 Frieda Gawenda, Daria Gosteva, Josef Havelka a Mathias Baresel vyvíjali svoju prvú hru DINOPERA, ktorú teraz môžete vidieť na javiskách po celej Európe.
Od premiéry v októbri 2020 bola hra uvedená už viac ako 70-krát a získala niekoľko ocenení, napríklad Čestnú cenu Fritza Wortelmanna, 2. miesto na Preletovom festivale najlepších divadelných a bábkových hier v Českej republike a hosťovala v českej Štátnej opere.
V roku 2023 plánuje súbor okrem pripravovanej inscenácie DOMYSLI v Bábkovom divadle Žilina aj premiéry ďalších nových hier HEAVY THEATRE a BRR & SKRR.

Dramaturgovia Hana Launerová a Matej Truban

Hana Launerová vyštudovala činohernú réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 2019 je dvornou dramaturgičkou nezávislého bábkového Divadla Houže. Na poli dramaturgie spolupracuje s rôznymi umeleckými telesami a inštitúciami naprieč slovenskou a českou republikou. Je tiež autorkou, peformerkou a vášnivou nadšenkyňou morských sasaniek.

Matej Truban pôsobil tri roky ako dramaturg Bábkového divadla Žilina. Je taktiež principálom divadla Houže, pre ktoré píše nové hry, režíruje a sám v ňom i účinkuje. V tvorbe ho inšpirujú historické osobnosti i udalosti, pri tvorbe pre deti a mládež využíva absurditu a naivnú komiku.

Realizáciu inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Hrajú:


Jan Homolka
Ondrej Gajdoš
Martin Frank