Predĺžený víkend s bábkovým divadlom? Jedine v Žiline!

Milé diváčky, milí diváci, Bábkové divadlo Žilina si vás dovoľuje pozvať na 8. ročník festivalu Bábková
Žilina 2023, ktorý sa bude konať počas víkendu, v dňoch 19., 20. a 21. mája 2023. Festivalový program zahŕňa aj v tomto roku tie najlepšie inscenácie, ktoré vznikli na profesionálnej slovenskej bábkarskej scéne v uplynulých dvoch divadelných sezónach.

Neobyčajne živé podujatie bude hostiť aj zahraničné divadlo a koncerty. Organizátori festivalu veria, že festival osloví všetky vekové kategórie, ako bývalo zvykom aj počas uplynulých ročníkov. Výber predstavení je skutočne bohatý, dovedna ponúka pätnásť predstavení, ale aj sprievodný program; výtvarné workshopy s lektorkami, koncerty, sprievod bábkarov mestom. Nakoľko sa bude toto podujatie konať od piatku do nedele, môže predstavovať netradičný a originálny spôsob trávenia víkendu v spoločnosti tých najlepších bábkových predstavení i účinkujúcich.

Hosťom festivalu je Divadlo DRAK z Hradca Králové, ktorého produkciu budú môcť návštevníci uvidieť v posledný festivalový deň. Priestor opäť dostali aj študentky a študenti Katedry bábkarskej tvorby Vysokej školy múzických umení v Bratislave, ktorí budú na festivale hosťovať s produkciou, ktorá ponúka nové formy i netradičný koncept. Chýbať nebude ani dobre známy sprievod bábkarov a bábok mestom. Oficiálne otvorenie festivalu sa uskutoční po sprievode na Mariánskom námestí. Sprievod tento rok rozozvučí kapela Funny Fellows, ktorú môžete poznať z mnohých multi-žánrových festivalov.

Festival tak doslova ovládne mesto, o čom svedčia aj miesta konania jednotlivých predstavení; Rosenfeldov palác, Veľká sála Domu odborov, klub Labyrint, Stanica Záriečie, Nová Synagóga a samozrejme Bábkové divadlo Žilina. Ožije taktiež divadelná záhrada, v ktorej sa budú konať denné predstavenia pre deti.

Vo večernom hudobnom programe sa vám predstaví hudobná kapela La3no Cubano, tanečná kapela, ktorá vás vezme na hudobnú cestu okolo sveta vďaka rytmom a melódiám slovenského folklóru, Ďalekého východu, Istanbulu, Stredného východu, Afriky a Balkánu. O hudobný program sa postará tiež DJ Dášo, ktorý so sebou prinesie oldies výber na svojej platňovici. Tvárou festivalu a festivalovým „sprievodcom“ bude aj tentokrát známy komik a bývalý žilinský bábkar Juraj Šoko Tabaček.

8. ročník festivalu sa koná pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej a primátora mesta Petra Fiabáneho. Realizáciu festivalu Bábková Žilina 2023 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom projektu. Festival tiež vzniká s podporou Žilinského samosprávneho kraja, mesta Žilina, a ďalších sponzorov.

Príďte si vychutnať živé bábkové divadlo tak, ako ho nepoznáte. Tešíme sa na stretnutia s vami!

Matej Truban, dramaturg festivalu Bábková Žilina 2023